• Wpisów: 24
 • Średnio co: 168 dni
 • Ostatni wpis: 8 lat temu, 14:47
 • Licznik odwiedzin: 59 733 / 4209 dni
 
krzysztofsierota
 
Ostatnio popularny temat. Kilka słów z mojej strony:

- Interface: głównym interfejsem będzie interface webowy, tak jak komunikator w poczta.o2.pl, javascript, #comet.

Użytkownicy N-K przyzwyczajeni są do przeglądarki, wykonanie aplikacji desktopowej kilkakrotnie droższe i pracochłonne.

Jeśli N-K 'otworzy' serwer, ja bym otworzył, możliwe będzie również podłączenie się innym klientem XMPP oraz komunikacja z pozostałymi kompatybilnymi sieciami (z większych graczy gTalk, WP, wkrótce inni).

- Backend i integracja z N-K:

Jeśli N-K zechce otworzyć komunikator a moim zdaniem zechce, użyje zapewne clustra serwerów XMPP #ejabberd (wysoka dostępność i skalowalność takiego rozwiązania), wybór języka #Erlang narzuca się sama.

Doda moduł do autoryzacji z bazą użytkowników oraz użyje jednego z modułów do ejabberd udostępniającego interface webowy, lub dopisze własny.

Cluster ustawi na strzelam 20-30 wielocorowych maszynach z dużą ilościa pamięci.

Gotowe.

Zadanie proste i trudne zarazem. Mimo, że proste koncepcyjnie i wszystkie potrzebne składniki czekają by ich użyć, tak duża implementacja zawsze ma swoje trudniejsze momenty.

- Czy to poważnie będzie XMPP ?

Moim zdaniem tak, z dwóch powodów, po pierwsze to wolność wyboru połączenia się z innymi sieciami, po drugie, istnienie świetnych darmowych implementacji serwera, który poradzi sobie z taką ilością użytkowników.

Jeśli N-K nie postawi na XMPP utrudni sobie ewentualny rozwój w przyszłości.

- Czego zazdroszczę N-K?

Z technicznego punktu widzenia oczywiście. Otóż mają wolną rękę, tworzą nowe rozwiązanie IM, nie znają jeszcze piekła integracji, nie mają setek tysięcy rożnych klientów, których nie można odciąć od sieci ;)

Wkrótce zobaczymy jak bardzo się myliłem.

Nie możesz dodać komentarza.

  Wyświetlanie: od najstarszego | od najnowszego
 •  
   
  Puki co nr, loginów osobnych jest jeden naszo klasowy ten co był :)
   
 • awatar
   
   
  cliffy
  @naresh: Numerki raczej pozostaną, bo nie sądzę, by wprowadzili rejestrację loginów, skoro są numery profili :P Będzie coś w stylu 1234567@sledzik.pl
   
 •  
   
  @naresh lol wiesz że znam osoby co mają oryginalnego klienta GG,Skype i Tlena ;). Nikt nikogo nie wyprze wp od ilu lat wspiera ten protokół. Poza tym NK startuje z komunikacją głównie webową jak Pan Krzysztof zauważył. By jakiś komunikator,protokół wyparł dany standard nie musi mieć tłumu ludzi którzy nie wiedzą z czego korzystają ale wieloplatformowe wsparcie. Zgoda że pewno oprą go o jave i mają problem załatwiony szybkim kosztem. Ale w polsce nie ma kultury webowych IM tokonda,spikeria i co mamy coś jeszcze? Ile osób wie że logując sie przez www mają aktywnego klienta GTalk,Tlenu czy Spika w swoim koncie ;). Po padasz w ten hura optymizm. Fotka też tym nie wygrała chodź reklamowała gapps niemal jak swoją poczte i nowa mega funkcjonalność.
   
 •  
   
  Zapomniałem dodać, że to wszystko dzięki interfejsowi webowemu... Najpierw webowy, potem desktopowy jeśli będzie taka potrzeba. No i koniecznie aplikacja mobile...
   
 •  
   
  Wg mnie N-K ma największe szanse przepchnąć protokół XMPP w Polsce, ze względu na ilość użytkowników. Jeśli zrobią to na XMPP to jest wielka szansa na wyparcie numerków gadu-gadu. Ludzie przestaną mówić, "większość znajomych ma gg", bo ta sama znaczna większość ma też konto na N-K. Tak więc jest cicha nadzieja, ale ciekawe jak to się potoczy dalej...
   
 •  
   
  @Krzysztof Sierota czy  ja wiem stawiając na jakieś rozwiązanie robi sie ukłon do jakiejś grupy docelowej wiec neutralność wyparowuje. Ale to tylko moje zdanie. Btw Mnie wciąż dziwi że o2 nie stawia na modne multikomunikatory tylko dodaje proto wedle popularności w danej chwili. A przecież wystarczyło by dać jeszcze ICQ i WLM w instalatorze a my użytkownicy byli byśmy szczęśliwi. Teraz jak Mal pisał na wtyczko pisarzy raczej nie bedziemy mogli liczyć w tej sprawie :(
   
 • awatar
   
   
  Andrzej
  @Krzysztof Sierota:

  Bo pami~ętam jak w biurze na jutrzenki krzyczałe~ś z rogu, ~że jedna maszyna + baza danych nie daje ju~ż rady :)
   
 •  
   
  @Andrzej: tak, kiedyś nie było darmowej alternatywy spelniającej nasze wymagania, powstał własny serwer. Po co zmieniać działające.
   
 •  
   
  @Raidon: napisalem, ze glownym klientem N-K bedzie klient webowy, jesli otworza siec, to 'przy okazji'. Moim zdaniem bedzie to z ich punktu widzenia neutralne biznesowo.
   
 •  
   
  @malcom: AOL dalej próbuje i mapuje konta. O bańce wprost można sie wyrazić patrząc na użytkowników i ich opinie. Co do voip GG trzeba chcieć znaleźć www.gadunaglos.pl/czym_jest_naglos/przeciętny user tego sie nie dowie ale to wina serwisów i portali raczej ;). W pl nie przekonasz ludzi od tak że GG i Skype nie są warte uwagi. Podobnie jest w innych krajach. Każdy ma swoje przyzwyczajenie swoich gdzieś tam znajomych.My np. w ramach k.eu wskrzesilismy przez konnektplus jego pozycje. Ale my tylko pokazywaliśmy że on istnieje nie wytyczaliśmy nim nowych kierunków był to czysty pr ;) tak samo z nawijacz.pl
   
 •  
   
  Nie myli się Pan taki trend jednak ja mam swoje ale. Moim zdaniem wprowadzenie xmmp skończy się jak z kultowego już tematu z fotka.pl www.fotka.pl/forum/read.php?f=11&t=381388 . NK jeżeli zdecyduje się na otwartą sieć xmmp moim zdaniem po pełni głupote.Ich target głowny nie jest grupą poszukującą nowych rozwiązań a sama marka ( logo ) nie zmusi ludzi do pozostawienia swojego IM GG,Tlen,Skype. Natomiast sam Jabber jest dla mnie osobiście następną bańką internetową tyle że teraz komunikacyjną. 4 stycznia 2009 było dziesięciolecie tego protokołu pomby też nie widziałem. Dobrze jest go posiadać w obsłudze ale przyszłości na stałe bym z nim nie wiązał. W waszej ofercie brak mi oryginalnego klienta mobilnego ( tel.komórkowe). Może warto chłopaków z inspiro pogonić by do komunikatora dodali proto tlenu.
  @Andrzej grupa o2 posiada domene jabber.pl w sumie wprost wymarzona pod projekcik.
   
 • awatar
   
   
  Andrzej
  Racja.
  Z innej beczki : tlen = dalej własny serwer XMPP?
   
 •  
   
  @Andrzej:

  Po co gdybać, lepiej myśleć co dalej
   
 • awatar
   
   
  Andrzej
  "Jeśli N-K 'otworzy' serwer, ja bym otworzył"

  Hmm, szkoda że jakieś 3-4 lata temu nie mieliśmy maszyny w czasie :)  (z tego co pamietam wtedy to nawet były petycje i spotkania ze społecznością jabber (nie mylić z xmpp))